Winogrona to owoce, które nie tylko są pyszne, ale zawierają sporo cennych składników. Idealnie nadają się na szybką przekąskę czy deser. Warto po nie sięgnąć, gdy mamy ochotę na coś słodkiego – zaspokoją naszą chęć na słodycze, jednocześnie przynosząc wiele korzyści dla naszego zdrowia!

Wszystkie gatunki winogron zawierają polifenole – związki nadające im charakterystyczne, intensywne zabarwienie. Są one jednocześnie silnymi antyoksydantami, które chronią nasze tkanki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Ich największe ilości znajdziemy w skórce.
Jednym z najważniejszych polifenoli występujących w winogronach jest rezweratrol. Zdecydowanie więcej znajdziemy go w ciemnych odmianach owoców. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że posiada on zdolność zmiany ekspresji pewnych genów, co wiąże się z wydłużeniem życia. Nie wiadomo, czy taki sam efekt wystąpiłby u ludzi, ale na pewno warto uwzględniać ciemne winogrona w swoim jadłospisie. Szczególnie, że zalet spożywania tych owoców jest znacznie więcej.
Z badań wynika, że rezweratrol może wykazywać ochronne działanie wobec komórek mózgu, zapobiegając ich uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki. Skutkuje to spowolnieniem procesu starzenia się tychże komórek, lepszym funkcjonowaniem mózgu, a nawet poprawą pamięci.
Winogrona są również świetnym strażnikiem zdrowia naszego serca. Nie dość, że polifenole w nich zawarte dosłownie zmiatają wolne rodniki, chroniąc komórki układu krążenia przed ich szkodliwym działaniem, to wykazują też działanie przeciwzapalne, co pomaga utrzymać nasze tętnice w dobrym stanie i umożliwia ich optymalne funkcjonowanie. Polifenole zdają się także zapobiegać powstawaniu zakrzepów i wspierać prawidłową pracę śródbłonka naczyń krwionośnych, zmniejszając ryzyko miażdżycy, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Rezweratrol może być skuteczny również w obniżaniu ciśnienia, które jest najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób serca.
Wszyscy wiemy, że marchew jest dobra dla zdrowia naszych oczu, ale czy zdawaliście sobie sprawę, że winogrona mogą być równie skuteczne? Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że regularne spożywanie tych owoców może bardzo pomóc w ochronie siatkówki oka, tym samym zapobiegając schorzeniom, takim jak na przykład zwyrodnienie plamki żółtej

.

Chyba nie musimy już nikogo przekonywać, że warto włączyć winogrona do swojej diety. Szczególnie teraz, gdy jest na nie sezon, powinniśmy czerpać z ich zdrowotnych właściwości pełnymi garściami! Jeśli nie przepadamy za smakiem winogron, możemy po prostu wrzucić kilka sztuk do sałatki owocowej czy koktajlu.

Bibliografia:
1. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-05/ral-gds052914.php
2. Joseph, J. A., Shukitt-Hale, B., & Willis, L. M. (2009). Grape Juice, Berries, and Walnuts Affect Brain Aging and Behavior. The Journal of Nutrition,139(9).
3. Noad, R. L., Rooney, C., Mccall, D., Young, I. S., Mccance, D., Mckinley, M. C., . . . Mckeown, P. P. (2016). Beneficial effect of a polyphenol-rich diet on cardiovascular risk: A randomised control trial. Heart,102(17), 1371-1379.
4. Xia, N., Förstermann, U., & Li, H. (2014). Resveratrol and Endothelial Nitric Oxide. Molecules,19(10), 16102-16121.

Zapisz się do naszego newslettera

Dostaniesz tylko konkretne maile z informacjami o:

- nowościach ze strony
- akcjach specjalnych
- promocjach i rabatach

Świetnie, Twój mail został zapisany