Zbliżając się do lata wracamy do jednych z najsmaczniejszych owoców tego sezonu. Możemy zacząć się nimi cieszyć już na przełomie maja i czerwca, mając trochę więcej szczęścia będziemy mogli korzystać z nich do wczesnej jesieni.

Truskawki spotykamy w wielu odmianach, które charakteryzują się różnorodnym kształtem, kolorem, czy nawet konsystencją i przede wszystkim smakiem.

Co znajduje się w 100g truskawek?

  • 32 kalorie
  • 91% wody
  • 0,7g białka
  • 7,7g węglowodanów
  • 2g błonnika
  • 0,3g tłuszczu

Oprócz tego, ze truskawki są smaczne zawierają cenne witaminy i minerały. Nie każdy wie, że truskawki są lepszym źródłem witaminy C niż same cytrusy. 100 g dojrzałych truskawek dostarcza około 70 mg tej witaminy. Oprócz cennej witaminy C truskawki zawierają także flawonoidy, takie jak: antocyjany, katechiny, kwercetyna oraz kemferol. Są to substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Wpływają na stabilność blaszek miażdżycowych oraz na zmniejszenie wystąpienia zakrzepicy żylnej. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę B1 i B2, a także witaminę PP(B3) która korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Truskawki są wartościowym źródłem żelaza chroniąc nas przed anemią. Zawierają także wapń i fosfor wzmacniający nasze kości i zęby, ponadto magnez poprawiający koncentrację.

Truskawki mogą neutralizować rakotwórcze działanie nitrozoamin, które zawarte są w produktach przetworzonych termicznie.

Truskawki charakteryzują się wysokimi właściwościami antynowotworowymi, które zostały potwierdzone naukowo, przez zespół specjalistów z Hiszpanii i Włoch. Bogaty w polifenole wyciąg z truskawek może skutecznie hamować namnażanie się komórek odpowiedzialnych za raka gruczołu sutkowego.

Natomiast błonnik zawarty w truskawkach wspiera perystaltykę jelit, przez co zapobiega rozwojowi raka jelita grubego.

Posiadają również cenne składniki jakimi są fitocydy. Są to związki o  właściwościach bakteriobójczych. Truskawki to również bogactwo soli organicznych, wpływających na poprawę przemiany materii.

Jeść truskawki może każdy, także cukrzycy. Truskawki mają niski indeks glikemiczny (IG=40) oraz to właśnie one zawierają łatwo przyswajalne cukry – fruktozę i glukozę. Oczywiście wcześniej należy wszystko skonsultować z lekarzem.

Unikać truskawek powinny tylko osoby uczulone na nie, ponieważ są silnie alergizujące. Wtedy może pojawiać się np. swędzenie skóry, zaczerwienie wokół ust, a nawet wysypka. Dlatego w szczególności, należy uważać podczas podawania ich dzieciom.
Jeśli wywołają alergię, trzeba z nich zrezygnować i zacząć na nowo wprowadzać do diety dopiero po pewnym czasie, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Ponieważ owoce te zawierają salicylany, osoby uczulone na kwas salicylowy najprawdopodobniej będą musiały z nich zrezygnować.

Truskawki mają wszechstronne zastosowani w kuchni. Możemy zrobić z nich wiele pyszności – zaczynając od koktajli, aż po ciasta, desery, sałatki  a nawet wytrawne przystawki. Nadają się również na przetwory takie jak soki, kompoty, dżemy i konfitury. Jednak najsmaczniejsze są świeże, jedzone na surowo, najlepszy pomysł na ich przechowywanie to mrożenie. Zachowują w ten sposób wszystkie składniki odżywcze z których możemy skorzystać również zimą.

          

Pyszny koktajl truskawkowo-arbuzowy

            Łącząc truskawki i arbuzy, które również towarzyszą nam w sezonie letni stworzymy pyszny  koktajl na upalne dni. Do zrobienia koktajlu będziemy potrzebować:

  • ok. kilogram truskawek
  • 500 g arbuza (należy usunąć z niego pestki)
  • 1 szklanka mleka roślinnego (ulubionego)
  • świeże listki mięty

Wypestkowanego arbuza oraz umyte, obrane truskawki i parę listków mięty zmiksuj blenderem. Następnie dodaj mleko roślinne i ponownie użyj blendera, aby uzyskać aksamitną, jednolitą masę.

Maseczka truskawkowa? Czemu nie!

Truskawki mogą także zadbać o naszą cerę. Możemy z nich zrobić prostą maseczkę do twarzy. Parę umytych truskawek zmiksować blenderem lub rozdrobnić widelcem. Maseczkę nałożyć na skórę twarzy i dekoltu na ok. 10-15 minut. Po tym czasie dokładnie zmyć maseczkę wodą.

UWAGA! Przed nałożeniem maseczki z truskawek na większe partie skóry warto wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy mieszankę nałożyć na niewielki fragment skóry. Wówczas jeśli pojawi się zaczerwienienie, pieczenie lub podrażnienie to niestety, maseczka nie jest dla Ciebie.

Truskawki zawierają liczne właściwości i wartości odżywcze, a dodatkowo zawierają mało kalorii, więc z czystym sumieniem możecie sięgać po nie na zakupach, póki sezon w pełni.

Bibliografia:

  1. Truskawki – właściwości, witaminy i wartości odżywcze oraz porady kosmetyczne, dr. n. farm. Przemysław Rokicki
  2. Truskawki / Źródło: Unsplash, Danielle MacInnes
  3. Zdrojewicz Z., Bieszczad N., Gąsior P., Rogoza A., Jedz truskawki – będziesz zdrowszy, „Medycyna Rodzinna ” 2017, nr 1
  4.  Grotto D., 101 produktów dla zdrowia i życia, peł. Olejnik D., wyd. Vesper, Poznań 2010
  5.  Rochalska M., Orzeszko-Rywka A., Czapla K., Zawartość substancji odżywczych w truskawkach w zależności od systemu uprawy, „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering” 2011, Vol. 56(4)
  6. Małgorzata Woźniak Wiecznie młoda, Maseczka z truskawek
  7. Hanna Szczygieł Ohme, Przepisy gotowanie