I Warmińsko Mazurska Konferencja Diabetologiczna „Teraźniejszość i przyszłość w edukacji diabetologicznej” odbyła się 17 czerwca 2015r. w Hotelu „Perła Mazur” w Chruścielach k/Ełku. Była częścią II Ogólnopolskiego Projektu Edukacji Społecznej Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej 2015, który przebiega pod hasłem „Warto z nami być”. Honorowy patronat nad działaniami objął prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Diabetologii,
a konferencji patronował również Powiat Ełcki i Urząd Miasta Ełku.
Bezpośrednią organizatorką konferencji była mgr Małgorzata Pietrzak-Brzoznowska, Dyrektor Mazurskiego Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej DIA.MED w Ełku, a wspierały ją mgr Beata Stepanow – Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej oraz mgr Maria Danielewicz – Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek
i Położnych w Olsztynie.
Gościem specjalnym była pani prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz – Konsultant w Dziedzinie Diabetologii dla województwa warmińsko- mazurskiego oraz pani dr n. med. Anna Korzon- Burakowska. W konferencji uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych: Starostwo Powiatowe w Ełku reprezentowała Pani Bożenna Puławska – członek Zarządu Powiatu Ełckiego, natomiast Urzędu Miasta Ełku – Pan Artur Urbański – Zastępca Prezydenta Miasta Ełku. Prezentacjom i wykładom przysłuchiwał się również Andrzej Orzechowski- Poseł na Sejm RP. Nie zabrakło również Naczelnych Pielęgniarek obu ełckich szpitali- Ewa Faliszewska- Szpital Pro-Medica i Elżbieta Araminowicz-Kierklo –108 Szpitala Wojskowego.
Spotkanie skierowane było do pielęgniarek, położnych oraz lekarzy, którzy na co dzień dbają o zdrowie pacjentów chorych na cukrzyce i ich rodzin. Uczestnikami byli przedstawiciele środowiska medycznego wielu miast i miejscowości województwa warmińsko- mazurskiego.
Podczas spotkania mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakresu diabetologii oraz wymienić własne poglądy
na nurtujące tematy.
Podczas wykładu inauguracyjnego „Od patogenezy do leczenia cukrzycy typu 2” prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska- Stankiewicz przeprowadziła uczestników przez najważniejsze zagadnienia dotyczące cukrzycy typu 2. Kończąc wykład zaznaczyła ważność i nierozerwalność leczenia farmakologicznego z niefarmakologicznym (racjonalnym żywieniem, zwiększoną aktywność fizyczną, redukcją masy ciała, zaprzestaniem picia alkoholu i palenia tytoniu oraz edukacją terapeutyczną). Następnie mgr Anna Borysiuk podkreśliła rolę edukacji w leczeniu cukrzycy. Kiedy już wszyscy uczestnicy odświeżyli w pamięci wagę przygotowania pacjenta diabetologicznego do procesu leczenia,
mgr Renata Kijewska przedstawiła zakres samokontroli w cukrzycy.
Na postawione w tytule wykładu pytanie: „Hipoglikemia- zbyt wysoka cena dobrego wyrównania cukrzycy?” wyczerpująco odpowiadał lekarz diabetolog, Marcin Leoniak. A następnie Dominika Szadkowska- Wypych, poruszyła temat jej wielkiego wyzwania, czyli insulinooporności. Uczyniła to z punktu widzenia pacjenta, bowiem sama boryka się z tą chorobą od kilku lat.
Organizatorka wydarzenia, mgr Małgorzata Pietrzak- Brzoznowska, omówiła natomiast rolę racjonalnego odżywiania
i aktywności fizycznej w niefarmakologicznym leczeniu cukrzycy typu 2. Intrygujący tytuł „Neuropatia- Dr Jekyll i
Mr Hyde stopy cukrzycowej. To co czujesz i to co nieodczuwalne może szkodzić” miał wykład
dr n. med. Anny Korzon- Burakowskiej, która przedstawiła jedno z powikłań cukrzycy – zespół stopy cukrzycowej.
Po przedstawieniu zagadnień dotyczących powikłań cukrzycy, mgr Beata Stepanow omówiła zróżnicowane problemy związane z posługiwaniem się wstrzykiwaczami do podawania insuliny ze względu na miejsce pobytu pacjenta. Natomiast inny sposób insulinoterapii, czyli poprzez osobistą pompę insulinową omówiła mgr Anna Dąbrowska.
Spotkanie zakończyło się niesamowitym pokazem aktywności fizycznej w wykonaniu Kathariny Kochanowskiej
oraz wspólnym tańcem – Diabe Dance©, specjalnym rodzajem aktywności ruchowej opracowanym przez SED
i poprowadzonym przez Prezes mgr Beatę Stepanow.
W czasie trwania konferencji uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z produktami firm farmakologicznych, niezbędnymi w procesie leczenia pacjenta chorego na cukrzycę, podczas ich prezentacji przez przedstawicieli medycznych oraz na stoiskach wystawowych. Była też możliwość skorzystania z badań przesiewowych.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na terenie naszego województwa, a są to: (Woerwag Pharma GmbH & Co.KG Przedstawicielstwo w Polsce, Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o., Diagnosis s.a., Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o., Johnson& Johnson Poland Sp. z o.o., Roche Polska Sp. z o.o., Live Salon Medyczny, Diabetyk 24.pl, Oleofarm Sp. z o.o. oraz Starosta Ełcki i ełcki Zakład Stolarski Połysk). Bez nich nie mogłaby się odbyć I Warmińsko- Mazurska Konferencja Diabetologiczna. Natomiast wszystkim uczestnikom składamy wyrazy wdzięczności, że swój cenny czas spędzili z nami i zapraszamy na kolejne wydarzenia z zakresu diabetologii, podkreślając hasło przewodnie „Warto z nami być”