„Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Rośnie liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość chorych dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności, mogą powodować kalectwo i znacząco pogarszać komfort życia. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą ta choroba. Dla osób zajmujących się na co dzień leczeniem chorych na cukrzycę jest obecnie rzeczą oczywistą, że jak najlepsze leczenie od chwili jej rozpoznania jest kluczowe dla losów pacjenta, a także redukcji stale rosnących w ostatnich dwóch dekadach kosztów leczenia cukrzycy”

( prof. dr hab. Krzysztof Strojek- Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.)

 

Cukrzyca typu 2, w dużym stopniu, spowodowana jest nieprawidłowym stylem życia związanym ściśle z rozwojem cywilizacyjnym. Nadwaga i otyłość, mała aktywność fizyczna połączona z niezdrowym odżywianiem, to 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Jednym z najważniejszych elementów zapobiegania tej chorobie i jej skutkom jest zwiększenie świadomości, wiedzy na temat cukrzycy wśród społeczeństwa oraz zmniejszenie występowania czynników ryzyka w grupach dużego zagrożenia.

Edukacja diabetologiczna jest integralnym i niezbędnym składnikiem postępowania terapeutycznego. Dzięki właściwemu przygotowaniu pacjenta Możliwe jest osiągnięcie zadowalających efektów leczniczych. Z przeprowadzonego wcześniej rozpoznania wśród pielęgniarek i położnych na terenie województwa warmińsko- mazurskiego, wynika niedobór szkoleń w zakresie postępowania z pacjentem chorym na cukrzycę.

Mazurskie Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej DIA.MED w Ełku, 17 czerwca 2015 r. , przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Diabetologicznej i Okręgowa Izbą Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie organizuje I Warmińsko-Mazurską Konferencję Diabetologiczną pt. „Teraźniejszość i przyszłość edukacji diabetologicznej” w ramach II Ogólnopolskiego Projektu Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej 2015 pod hasłem „Warto z nami być” (program w załączeniu).

Konferencja skierowana będzie do wszystkich osób zaangażowanych w kompleksową opiekę nad pacjentem z cukrzycą, a w szczególności do lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy na co dzień stykają się z tymi wyzwaniami (lekarze POZ, diabetolodzy, pielęgniarki pracujące w poradniach diabetologicznych, pielęgniarki i położne POZ, środowiskowo- rodzinne, pracujące w szpitalu, w szkołach, w opiece długoterminowej z uwzględnieniem pracujących w środowisku wiejskim itd.).

Przewidujemy, udział 100- 120 osób.